Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

İSG, çalışanların iş kazasına uğramasını önlemek amacıyla güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak için alınması gereken tedbirler dizisidir. Sanayileşmenin hızlanması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte iş yerinde çalışan kişilerin güvenliği ile ilgili alınması gereken tedbirler artmış, iş yerlerini güvenli bir ortam haline getirmek için gerekli olan iş güvenliği konusunun önemi de doğru orantılı olarak yükselmiştir.

İSG Ne Demek?

İSG, “İş Sağlığı ve Güvenliği” tanımının kısaltmasıdır; yönetmelikler, kanunlar ve tebliğler ile tüm çalışanların korunmasını sağlamaya yönelik uygulama ve incelemelerin bütünüdür. Bu inceleme ve uygulamalarla iş yerlerindeki fiziki çevre şartları sebebiyle maruz kalınan sağlık sorunlarının ve mesleki risklerin azaltılması ve nihayetinde ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

İSG genel hatlarıyla çalışanların güvenliğini sağlamayı amaçlasa da, iş yerinde çalışan geçici işçiler, müşteriler, ziyaretçiler ve hatta iş yerindeki herhangi bir kişinin güvenliği de İSG kapsamına girer. Kısacası, kuruluşun faaliyetlerinden etkilenen herkes, İSG güvencesi altında olmalıdır. Tüm bu süreçlerin kanuni dayanağı, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu’na dayanmaktadır. Bu kanun herhangi bir sektörde, herhangi bir unvan ile çalışan herkesi kapsamaktadır.

İSG Politikası Nasıl Hazırlanır?

İSG politikası hazırlanması için öncelikle iş yerindeki tehlikelerin belirlenmesi ve risklerin değerlendirilmesi, ardından kontrol tedbirlerine karar verilmesi gerekir. İSG politikası ile şirket, kendine açık hedefler belirlemeli ve çalışanlarının güvenliğini tehdit eden tüm unsurları iyileştirme taahhüdünü dile getirmelidir. Politika içindeki önemli taahhütlerden bazıları şunlardır:

 • İş kazalarını ve meslek yüzünden ortaya çıkması muhtemel hastalıkları önlemek için sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları oluşturmak
 • Yasal gereksinimler ile uyumlu olmak
 • Tüm çalışanlara İSG eğitimi vermek
 • İyileştirmeleri sürekli kılmak
 • Hedefler belirlemek ve bu hedefleri denetlemek için bir sistem oluşturmak
 • Çalışanların İSG konusunda bilgi alabilecekleri bir iletişim kanalı oluşturmak
 • Periyodik aralıklarla süreçleri kontrol etmek
 • İSG performansını sürekli geliştirmek

İSG Belgesi Nasıl Alınır?

İş güvenliği sektöründe çalışıp bu alanda kariyer yapmak isteyen kişilerin İSG sertifikası alması gerekmektedir. Peki, İSG sertifikası nasıl alınır?

İSG sertifikası alınması için öncelikle iş güvenliği eğitimlerine katılmak, ardından İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına girilmesi gerekmektedir. Bu sınav sonrasında, sınıfa uygun sertifika alınabilir.

Üç sınıftan oluşan iş güvenliği sertifikasının sahip olduğu sınıflar ise şu şekildedir:

 • Çok tehlikeli kabul edilen iş yerleri için A sınıfı,
 • Tehlikeli kabul edilen iş yerleri için B sınıfı,
 • Az tehlikeli kabul edilen iş yerleri için C sınıfı

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası alıp İSG uzmanı olmak için başvuru esnasında hazırlanması gereken evraklar ise şöyle:

 • Başvuru yapılacak kuruma hitaben, adayın belirlenmiş iş güvenliği eğitimleri arasından kendi istediği bölümü seçmiş olduğu ve T.C. kimlik numarası ile iletişim bilgilerinin de içinde yer aldığı başvuru yazısı
 • Başvuran adayın eğitim durumunu belgeleyen mezuniyet belgeleri ve diplomalar
 • A sınıfı iş güvenliği eğitimine katılmak isteyen adaylar için B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belge ile beş yıl boyunca bir yerde çalıştığına dair yazı
 • Aynı şekilde B sınıfı iş güvenliği eğitimine katılmak isteyen adaylar için C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belge ile beş yıl boyunca bir yerde çalıştığına dair yazı
 • Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanı belgelerinin ise bakanlıklar tarafından onaylanması gerekmektedir.

İSG Uzmanı Ne Demek? İSG Uzmanı Nasıl Olunur?

Yukarıdaki süreçlerin tamamını sonlandırıp İSG alanında görev yapmak için eğitim alan kişilere İSG uzmanı adı verilir. Bu kişiler; üniversitelerin kimya ve fizik bölümlerinden mezun olan kişiler, teknik öğretmenler ya da İş Sağlığı ve Güvenliği mezunları olabilirler.

İSG Sınavı

İSG uzmanı olmak isteyen adaylar, eğitim programlarını tamamladıktan sonra Bakanlık tarafından düzenlenen İSG sınavına katılmalıdır. Eğer aday ilk sınavda başarılı olamadıysa, bir sonraki sınava girebilir. Ancak ikinci sınavda da başarılı olamayan adayların tekrar İSG eğitimi aldıktan sonra sınava girmeleri gerekmektedir. İSG sınavı 100 puan üzerinden değerlendirilmekte, 70 puan ve üzerinde sonuç alan adaylar başarılı olarak görülmektedir. Peki, İSG sınav başvurusu nasıl yapılır?

İSG sınav başvurusu yapmak isteyen adayların E-Devlet kapısı aracılığıyla İSG katip bölümüne giriş yapmaları gerekmektedir.

İSG katip bölümüne giriş yapan adayların önündeki prosedür şu şekildedir:

 1. Sorgulama & Başvuru butonuna basın.
 2. Açılan pencerede yapmak istediğiniz başvuru kategorisini seçin ve yeniden Sorgulama & Başvuru butonuna basın.
 3. Sınav başvurusu butonuna basın.
 4. Yeni Başvuru Yap butonuna basın.
 5. Açılan pencerede yapmak istediğiniz başvuru türünü ve başvuru kategorisini seçin. Ardından Kayıt butonuna basın.
 6. İstenen belgeleri sisteme yükleyin.
 7. Son olarak yeniden Kayıt butonuna basın ve başvuru işleminizi tamamlayın.
 8. İSG katip uygulamasında başvuru yaptıktan sonra sürecin geri kalanını “İnceleme Durumu” bölümünden takip edebilirsiniz.

İSG Sınavı Ne Zaman? İSG Sınavı Nerede Yapılıyor?

2019 yılı İSG sınavının ikinci dönemi, 14 Aralık 2019 tarihinde yapılacak. Sınavın gerçekleşeceği iller ise Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van. ÖSYM sınav takvimine göre ikinci dönem İSG sınavı başvurularının 25 Ekim – 6 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılması gerekiyor. Geç başvuru tarihi ise 14 Kasım 2019.

İSG Sınavı Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM takvimine göre 2. Dönem İSG sınavı sonuçları 7 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak.

Benzer Makaleler

Personel Taşımacılığında KDV Tevkifatı

Tevkifat nedir? Nasıl hesaplanır? Personel taşımacılığında KDV Tevkifatı konusuna değinmeden önce, tevkifatın ne olduğunu anlamak gerekmektedir. TDK’ya göre “tevkifat”ın kelime anlamı: Para konusunda kesintilerdir. Vergiler

blank

Araç Takip Sistemi Nedir?

Araç takibi sistemi, aracınız ya da araçlarınızın gerçek zamanlı takibini sağlar.Özellikle birden fazla araç ile çalışan kurum ve şirketlerin tercih ettiği araç takibi sistemi, internete