Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’un teknolojik, finansal ve kültürel gelişme hızı gün geçtikçe daha fazla kişiye istihdam sağlasa da, milyonlarca kişinin her sabah evinden işine, her akşam ise işinden evine gitmesi, İstanbulluların en büyük problemlerinden biri olan trafiğin içinden çıkılamaz bir hal almasına neden oluyor. Toplu taşıma sisteminin dahi yeterli gelmediği trafik sorunu, her yıl yollara çıkan araçların sayısının da artmasıyla giderek büyüyor.

Volt Lines tarafından kurumsal firmalara sunulan personel servisi hizmeti, ilk etapta çalışanların motivasyonunu ve işverenin iş verimliliğini artırıyor, ikinci adımda ise İstanbul’un trafik problemine hızlı ve yapıcı adımlarla çözüm buluyor. Volt Lines’ı tercih eden kurumsal firmaların giderek artmasının en önemli sebepleri arasında çalışanların yaşam kalitesinin yükselmesi, işverenin uygun fiyat politikası ile personel servisi hizmeti alabilmesi ve sunulan hizmetin tamamının yasal ve güvenli koşullarda gerçekleşmesi bulunuyor. Bu süreçte atılan adımların başında ise “Personel Taşıma Sözleşmesi” yapılması geliyor.

Personel servis araçları yönetmeliği gereğince, çalışanları için servis hizmeti almak isteyen şirketler ile servis hizmetini verecek firmalar arasında personel taşıma sözleşmesi yapılması gerekiyor. Servis taşıma yetki belgesi ile birlikte yasal sorumluluklar arasında bulunan personel taşıma sözleşmesi; işverenler kadar, çalışanların da kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor. Çünkü yapılan bu sözleşmede; servis araçlarının bakımından koltuk başlarındaki örtülerin hijyenine, klima ve kalorifer sistemlerinden araç sürücülerin yükümlülüklerine kadar çok sayıda madde bulunuyor.

Personel servisi hizmetinin sorunsuz yürümesi ve sabah akşam servisi kullanacak olan çalışanların güvencesinin sağlanması için hizmet alan ve hizmet veren firmalar arasında mutlaka “Personel Taşıma Sözleşmesi” yapılması gerekiyor.

Personel taşıma sözleşmesi uyarınca tarafların yerine getirmesi gereken bazı önemli koşullar ise şu şekilde:

 • Personel servisi hizmeti verecek olan tüm servis araçları, Karayolları Trafik Kanunu ve Tüzüğü’nün öngördüğü şartlara ve konfor derecesine sahip olmalıdır.
 • Servis araçlarının periyodik bakımları karayolları ve yönetmeliklerine uygun şekilde yapılmalıdır.
 • Servis araçlarının tamamının trafik sigortası yapılmış olmalı, tüm araçlar periyodik olarak trafik muayenesinden geçmeli. Her aracın şehir içi çalışma belgesi olmalıdır.
 • Servis araçlarındaki koltuk sayıları, servisi kullanacak personelin sayısı ile denk olmalı, asla ayakta yolcu alınmamalıdır. Her koltuğun emniyet kemeri olmalı, personel de yolculuk süresince emniyet kemerini takılı halde bulundurmalıdır.
 • Servis araçları klima ve kalorifere sahip olmalı, klima veya kalorifer, hava şartları ile uyumlu şekilde yolculuk boyunca çalışır halde olmalıdır.
 • Servis araçları akaryakıt ikmali yapılmış olarak hizmete başlamalıdır.
 • Servis araçları temiz, konforlu ve insan sağlığına uygun halde olmalıdır.
 • Araçlarda yangın söndürücü, imdat çekici, reflektör ve ilk yardım çantası olmalıdır.
 • Servis araçlarının her türlü bakım, onarım ve masrafları ile sürücü, personel, akaryakıt, sigorta ve vergi giderleri ile köprü ve paralı yol geçiş ücretleri personel servisi hizmeti veren firmaya aittir. 
 • Mecburi durumlar dışında, servis araçları güzergahtan çıkmamalı ve güzergahın son durağına kadar gitmelidir.
 • Servis araçları, işverenin belirttiği saatlerde, belirttiği konumda bulunmalıdır.
 • Tüm servis sürücüleri ehliyet ve eğitim sertifikası sahibi olmalı, trafik kanun ve kurallarına tamamen uymalıdır. Servis sürücüleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve istenen belgelere sahip olmalıdır.
 • Araç içerisinde asla sigara içilmemelidir.
 • Servis hizmeti doğal afet ve istisnai durumlar dışında hiçbir koşulda aksatılmamalı, herhangi bir aracın arızalanması durumunda ise başka bir araçla personel taşımacılığı servis hizmeti verilmelidir.
 • Personel taşıma sözleşmesi içerisinde bulunmayan hükümlerde ve durumlarda “Kamu Kurum ve Kuruluşları Personel Servis Hizmet Yönetmeliği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Servis Araçları Yönergesi” uygulanacaktır.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı gibi, “Personel Taşıma Sözleşmesi” işverenin ve personelin haklarını korumak ve güvenliğini sağlamak üzere mutlaka yapılmalı. Sözleşmenin bazı koşulları işveren ve personel servisi hizmeti veren firmaya göre değişiklik gösterebilse de, hukuki olan koşulların mutlak ve kati şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. Personelin güvenliğini ilgilendiren araç bakımı ve güvenliği ile ilgili konuların ise her daim titizlik ve ivedilikle ele alınması büyük önem taşıyor.

Volt Lines, uygun fiyat politikası ve kusursuz hizmet politikası ile işverenin çıkarlarını korurken; araçlarına gösterdiği özen, servis sürücü seçiminde yürüttüğü titiz politika ve yasal koşulların yerine getirilmesine gösterdiği hassasiyet ile yapılan iş ortaklığının taraflar için tamamen mükemmel olması için çalışıyor. Siz de çalışanlarının mutluluğunu ve güvenliliğini düşünen bir işverenseniz hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, yaşam kalitesini yükseltmek isteyen bir şirket çalışanıysanız da, işvereninize rahatlıkla bizi önerebilirsiniz.

Volt Lines’ın personel servisi deneyimini nasıl dijitalleştirdiğini okumak için hazırladığımız sayfayı inceleyin:

Sayfaya Git


Benzer Makaleler

L Plaka Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Türkiye’nin ve hatta dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’un en önemli sorunlarının başında trafik problemi geliyor. 2019 yılının Mayıs ayında yapılan bir araştırmaya göre,

blank

Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemleri GPS ile çalışmaktadır ve araçlara takılan mobil veri cihazları GPS uydularından aldıkları bilgiyi GSM/GPRS şebekesi üzerinden veri merkezine aktarmaktadır. Yani araçlar uydu sistemleri