Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma kollarından biri olan TUHİM, Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü’nün kısaltmasıdır. İsminden de anlaşılacağı üzere TUHİM; güvenli, konforlu, çevre dostu ve ekonomik toplu taşıma sistemleri kurmak ve vatandaşları toplu taşıma kullanmaya teşvik etme görevine sahiptir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde olan TUHİM yetkileri dahilinde olan bazı görevler şunlardır:

 • Ulaşım ana planı doğrultusunda ilgili birimlerle koordine olarak toplu taşıma için gerekli tesisleri kurma, kurdurma, işletme veya işlettirme,
 • Kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen toplu taşıma araçlarının, minibüs, taksi ve dolmuş gibi araçların ücret ve tarifelerini, güzergahlarını, durak yerlerini belirlemek ve denetlemek,
 • Taksi, dolmuş ve tüm toplu taşıma araçlarına gerekli ruhsat ve güzergah kullanım izinlerini vermek,
 • Toplu ulaşımda hat planlaması ve hat optimizasyonu yapmak,
 • Araştırmalar, etütler, arazi çalışmaları ve gerekli durumlarda sivil toplum örgütleri ve üniversitelerden destek alarak tüm araştırma ve geliştirme çalışmalarını gerçekleştirmek.

Tüm bunlarla birlikte, personel servisi taşımacılığı hizmeti ile ilgili konular da TUHİM yetki ve sorumlulukları içerisindedir.

TUHİM Yol Belgesi Nedir? TUHİM Güzergâh Kullanım İzin Belgesi Nedir?

İBB Yol Belgesi adı ile de bilinen TUHİM yol belgesi, okul ve personel servisi taşımacılığı yapanlar için alınması yükümlülüğü olan bir Güzergah Kullanım İzin Belgesi’dir. İstanbul’da personel servisi hizmeti veren sürücülerin geçmiş dönemde başvurularını TUHİM’e şahsen yapmaları gerekiyordu. Ancak İBB tarafından işlemlerin sürdürülebilir ve kolay olması için yapılan bir güncelleme ile TUHİM yol belgesi başvurusu artık e-tuhim üzerinden yapılıyor.

TUHİM Yol Belgesi Nasıl Alınır? TUHİM Güzergâh Kullanım İzin Belgesi Nasıl Alınır?

 1. TUHİM Online Uygulamalar sayfasına aldığınız kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın.
 2. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda Servis Güzergah Başvuruları butonuna tıklayın.
 3. Vermek istediğiniz servis hizmetinin geçerli olduğu seçeneği işaretleyin.
 4. Araç bilgileri, Şoför Bilgileri, Rehber Personel Bilgileri, Taşınan ve Taşıyıcı Firma Bilgileri, Güzergah Bilgileri, izin belgesini teslim alacak kişiler ile İzin Belgesi Dekont Bilgileri boşluklarını doldurarak adımı tamamlayın.
 5. Gereken evrakları sisteme yükleyin.
 6. Başvuruyu Gönder butonuna tıklayarak işlemleri tamamlayın.

TUHİM Yol Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

 • Araç tescil belgesi ve motorlu araç trafik belgesi
 • Servis aracı donanımlarının İBB standartlarına uygun olduğunu gösteren belge
 • Sürücünün ticari taşıt kullanım belgesi
 • Zorunlu ferdi kaza sigortası
 • Servis aracı uygunluk belgesi
 • Sürücüye ait servis taşımacılığı yetki belgesi

Volt Lines’ta daha çok kazanmak ve zamanında ödeme almak garanti!

60’tan fazla özmalımızla 200’den fazla mutlu sürücümüz arasına katılın.

E-Tuhim Taşımacılık Kartı Nedir?

E-tuhim taşımacılık kartı, diğer adıyla Servis Taşımacılığı Kartı, taşımacıların servis hizmeti alacak tüm resmi ve özel kurumlara, okul, dernek ve vakıflara, sözleşme yapmadan önce göstermekle yükümlü oldukları belgedir.

E-Tuhim Taşımacılık Kartı Nasıl Alınır?

Taşımacılık kartı başvurusu e-tuhim.ibb.gov.tr adresini kullanarak e-tuhim üzerinden yapılmaktadır. E-tuhim taşımacılık kartı almak için gerekli olan evrakları öğrenmek için buraya tıklayarak konu hakkında hazırladığımız blog yazısını okuyabilirsiniz.

Servis taşımacılığı kartı başvurusu yapmak için servis taşımacılığı yetki belgesine sahip olmak gerekmektedir. Servis taşımacılığı yetki belgesinin nasıl alındığını merak ediyorsanız, buraya tıklayarak bu konuda hazırladığımız blog yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Tuhim Nasıl Randevu Alınır?

E-Tuhim randevu işlemi http://tuhim.com/randevu adresi üzerinden yapılmaktadır. Randevu alma esnasında açılan sayfada departman olarak TUHİM seçildikten sonra isim, soy isim, TC kimlik numarası, e-mail adresi, irtibat numarası girişi yapıldıktan sonra müsait günler ve saatler seçimi yapılarak e-tuhim randevusu alınabilir.

Tuhim Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

UKOME tarafından alınan karara göre, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren servis taşımacılığı hizmeti verecek olan araçlarda L plaka kullanılması zorunlu hale getirildi.

Tuhim plaka değişikliği yapmak için ise İBB Tuhim sitesinin kullanılması gerekiyor. İBB Tuhim sitesinden aracınıza seri plaka ataması yaptıktan sonra noter işlemleri yapılmalı, noter randevusu sırasında ise ruhsat sahibinin bulunması yanında servis taşımacılığı yetki belgesi ve aracın taşıt kartını bulundurması gerekiyor. Tuhim plaka değişikliği ile ilgili tüm işlemler için ALO 153 arayabilir ya da İBB Tuhim Twitter adresinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tuhim Servis Nasıl Sorgulanır?

TUHİM’in kurmuş olduğu e-tuhim sistemiyle, tüm servis araçları izin belgeleri elektronik başvuru sistemi üzerinden yapılır. Bu izin belgelerinin sonuçları ve güncel durumları da yine e-tuhim üzerinden yapılan sorgulama ile öğrenilir.

Bununla birlikte, servis taşıma kart ve sürücü bilgileri de yine Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM) üzerinden yapılabilir. Bu işlem için kullanılan adres şu şekildedir: https://tuhim.ibb.gov.tr/servis-araclari/

Bu adres üzerinden kayıtlı şoför bilgileri sorgulama işlemi, kayıtlı servis aracı sorgulama işlemi ve okul servis ücreti hesaplama işlemi yapılabilir.

TUHİM Km Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-tuhim ile yapılan sorgulama işlemlerinden biri de Tuhim İBB Servis Sorgulama işlemidir. TUHİM’in Servis Hesaplayıcı sayfasında harita üzerinden istediğiniz rotayı seçebilir ya da ekrandaki forma başlangıç ve bitiş noktalarının adreslerini yazarak otomatik rota oluşturabilirsiniz. Güzergahınızı oluşturduktan sonra toplam mesafe ve servis ücreti bilgileri tarafınıza sunulacaktır.

Benzer Makaleler