Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ulaşım, trafik ve toplu taşımayı ilgilendiren sektörlerde görev alan kişilerin sıklıkla duyduğu UKOME, Büyükşehir Belediyelerinin görev, sorumluluk ve yetki alanlında kalan bölgelerdeki trafik ve ulaşımla ilgili kararları alma, planlama ve koordinasyon yapma yetkinliklerini tanımlar. Bu yetkinlikler, 5216 sayılı kanun ile Büyükşehir Belediyelerine tanınmıştır. 

UKOME Ne Demek?

UKOME kısaltmasının açılımı Ulaşım Koordinasyon Merkezi’dir. Büyükşehir Belediyelerinde bulunan bir birim olan UKOME, yasaya dayanarak büyükşehir belediyesi bünyesinde ulaşım ve trafiği düzenlemekle, yolcu taşıma ücretlerini belirlemekle ve toplu taşıma hatlarının güzergahlarını planlamakla ilgili kararlar alır. 

UKOME Ne İş Yapar?

UKOME birimi, bir Büyükşehir içindeki kara, deniz veya demiryolu gibi tüm hatların üzerindeki taşımacılık hizmetlerinin koordinasyon içinde yürümesini sağlamakla sorumludur. Bu sorumluluk uyarınca ulaşım, trafik ve toplu taşıma konularında üst düzey kararlar alabilir ve kararlarının düzenli şekilde yürümesi için gerekli tesisleri kurma, kurdurma ve işletme gibi yetkilere sahiptir. 

UKOME biriminin yetkileri ve sorumlulukları dahilinde yaptığı işlerin bazıları şu şekildedir: 

 • Büyükşehir Belediyelerinin görev, sorumluluk ve yetkileri dahilinde kalan tüm konularda, trafiğin güvenliği ve düzenliği için gerekli incelemeleri yapar, raporları ve projeleri oluşturur. 
 • Karayolu, denizyolu ve demiryolları üzerinde işletilen tüm servisleri, toplu taşıma araçlarını ve taksi sayılarını inceler, bilet ücretlerini belirler, tarifeleri ve güzergahları planlar. Örneğin otobüslerin duraklarda bulunma saatlerini ilgilendiren kurallar, UKOME otobüs saatleri konusunda yapılan çalışmalar neticesinde oluşturulur. 
 • Gerçek kişiler, tüzel kişiler, resmi kurumlar ve özel kuruluşlara ait otopark olmaya uygun boş alan ve arazilerin geçici otopark olarak ilan edilmesi ve işletilmesi ile ilgili talepleri inceler. 
 • Sokak, cadde ve meydan gibi alanlardaki araç park yerlerini tespit eder, kiralanması veya işletilmesi gibi hususlardaki işlemleri yerine getirir. 
 • Aktarma merkezleri ile ilgili projeleri inceler, trafik ve ulaşım açısından görüşlerini bildirir. 
 • Ücretsiz ya da ücretli yol üstü park yerlerinin giriş çıkışlarını ulaşım ve trafik hususları göz önünde bulundurarak inceler, proje ve planlamaları oluşturur, raporları hazırlar. 
 • Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan karayollarının kenarında yapılacak ya da açılacak tesisler için oluşturulan projeleri inceleyerek raporlamalarını yapar. 
 • Halkın trafik eğitimine katkı sağlamak için çocuk trafik eğitim parkları oluşturulması için proje inceler, rapor oluşturur. 
 • Trafik işaretlerinin yetersizliği veya yolun yapısı nedeniyle trafik kazalarının meydana geldiği yerlerde, yetkili kurumların tedbir alabilmesi için gerekli incelemeleri yapar, teklif edilen tedbirler için rapor ve proje hazırlar. 
 • Büyükşehir Belediyesi yetki alanında bulunan yerlerde meydana gelen trafik kazalarının neden kaynaklandığını belirlemek için inceleme yapar, bu kazaları ortadan kaldırmak için rapor ve projeler hazırlar. 
 • Tüm otoparklar, otomobil alım-satım ve teşhir yerleri ve oto yıkama işletmelerinin giriş çıkışlarının ulaşım ve trafiğe uygun olması için gerekli incelemeleri yapar. 
 • UKOME ayrıca ilçe belediye başkanlıkları ile emniyet trafik birimleri arasındaki koordinasyonu sağlamakla da yükümlüdür. 

UKOME İle İlgili Birimler

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Trafik Müdürlüğü, Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü ve Ulaşım Planlama Müdürlüğü UKOME ile ilgili birimler arasındadır.

UKOME Kararları

UKOME kararları, birimin yetki ve sorumlulukları dahilinde bulunan bölgelerde trafiğin güvenli olması ve sorunsuz ilerlemesi için belirlediği bazı kurallardır. Bu kurallar kanun çerçevesinde yapılmış olup, trafiğe ve ulaşıma katılım sağlayan herkesin uymasını gerektirir. Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluk alanında olan tüm karayolları, denizyolları ve demiryolları UKOME kararlarına uymakla yükümlüdür. Örneğin Büyükşehir Belediyesi yetki sınırları içerisinde ulaşım sağlayan servis araçları ilgili tüm kurallar, UKOME servis kararları neticesinde oluşturulmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan tüm UKOME kararı konularında sorgulama yapmak için UKOME Karar Sorgulama Sistemi kullanılabilir. 

UKOME İhlali Ne Demek?

UKOME ihlali, UKOME kararları neticesinde oluşturulan kurallara uymamak anlamına gelir. UKOME tarafından izin verilmeyen yollardan geçilmesi, giriş-çıkışların kullanılması veya uygunsuz taşımacılık yapılması gibi durumlarda UKOME ihlali meydana gelir. İhlal sonucunda idari para cezası uygulanmakta ve ceza tahsilatı yapılmaktadır.

İstanbul/İBB UKOME Nerede?

İBB UKOME birimi, Mehmet Nezihi Özmen Mh. Kasım Sk. İBB Ek Hizmet Binası Kat :2 Merter Güngören / İSTANBUL adresinde bulunmaktadır. Birime +90 212 449 46 65 ve +90 212 449 46 66 numaralardan veya ulasimkoordinasyon@ibb.gov.tr mail adresinden ulaşım sağlanabilir. 

Tüm ürünlerimizi ve hizmetlerimizi inceleyin

Volt Lines’ın personel servisi deneyimini nasıl dijitalleştirdiğini okumak için hazırladığımız sayfayı inceleyin:

Benzer Makaleler

Personel Taşımacılığında KDV Tevkifatı

Tevkifat nedir? Nasıl hesaplanır? Personel taşımacılığında KDV Tevkifatı konusuna değinmeden önce, tevkifatın ne olduğunu anlamak gerekmektedir. TDK’ya göre “tevkifat”ın kelime anlamı: Para konusunda kesintilerdir. Vergiler