Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Tercih Değil İhtiyaç: Pandemi Döneminde Esnek Ulaşım Çözümleri

11 Mart’ta Türkiye’de ilk COVID-19 vakası açıklandığından beri aslında pek çok şey eskisi gibi değil hayatlarımızda. Sokağa çıkış şeklimiz farklı; artık yüzümüzde maske, elimizde dezenfektan veya kolonya olmadan dışarıya çıkmak hayal gibi. En yakın arkadaşlarımızla selamlaşma şeklimiz farklı, o alışıldık el sıkışmalar, kucaklaşmalar artık hayatımızda yok. Tabi ki sosyal hayatlarımız gibi günün neredeyse yarısını kaplayan iş hayatımız da 180 derece değişmiş durumda.

Pek çok firma, açıklanan ilk vakanın ardından ofislerini geçici süreliğine kapattı ve milyonlarca ofis çalışanı 16 Mart Pazartesi tarihinden neredeyse haziran ayının ilk günlerine kadar ofis düzenlerini evlerine taşıdı. İstanbul gibi hayatın sokakta yaşandığı bir şehirde 3 ay gibi bir süre evden çalışmak bazı çalışanlar için konforlu olsa da bazı çalışanların hayatlarında ciddi sorunları beraberinde getirdi. Özellikle okulların kapalı olmasının etkisiyle, evde çocuğu olan çalışanlar gün içerisinde çocuklarıyla ilgilenme-toplantılara katılma ikileminde hem verimlilik açısından hem de psikolojik olarak ciddi zorluklar yaşadı. Buna ek olarak evlerinde ayrı bir çalışma alanı yaratamayan çalışanlar da hayatlarını mesai saati sınırları olmayan bir iş düzeni içerisinde buldu. Saydığımız bu etkenlere 1 Haziran itibariyle hükümet tarafından açıklanan “normalleşme” süreci de eklenince, beyaz yakalı çalışanların farklı düzenlerde ufak ufak ofise dönüşlerini görmeye başladık.

Hayatımızın pek çok alanında alışkanlıklar değişirken, ofisten çalışma konusu da bu değişim rüzgarından nasibini aldı. Pek çok şirket ofislerini 1 Haziran itibariyle “açarken”, çalışanlarını ofise gitmeye zorlamadı, ofis nüfusunu randevu sistemiyle belli sayının altında tutmaya çalıştı, verimliliği artırmaya çabalarken çalışanların sağlıklarıyla ilgili kaygı duymamaları için azami gayret gösterdi.

İstanbul gibi günde yaklaşık 9 milyon kişinin toplu taşıma kullanarak işine gittiği bir şehirde, temel önlemi “sosyal mesafe” olan bir virüs hayatımızdayken, işe gidiş – eve geliş şekillerinde de değişiklik olması kaçınılmaz. Çalışanlara yol yardımı yaparak toplu taşıma kullanmalarını istemek çoğu firma için bir opsiyon olmaktan çıktı. Bazı firmalar çareyi araç kiralamakta bulurken, bazı firmalar aracı olan çalışanlarına yakıt desteği vererek yakın çevredeki diğer çalışanları da çalışanların özel araçlarına dahil ederek ofise gelmelerini sağlamaya çalıştı. Araç kiralama çözümünü seçenler ciddi bir bütçe problemi ile karşılaşırken, çalışanların birbirini alarak geldiği sistemi seçenler araç sahibine fazla sorumluluk yüklemenin, sosyal mesafeye uygun yolculuk yapamamanın ve esneklik kaybının problemini yaşadılar. Toplu taşıma ve özel araç dışında İstanbul’da her gün servis kullanan yaklaşık 1 milyon kişilik grup için ise işverenler sürekli haftalık vardiya planları çalışmak zorunda kaldı, 16 kişilik servisler zaman zaman sadece 1-2 kişi tarafından kullanıldığı için ciddi verimsizlikler oluştu ve hızlı değişimlere yeterince esnek cevap verememenin yarattığı memnuniyetsizlikler doğdu.

Artık ofise esnek günlerde geldiğimiz “yeni normal” düzenimizde Volt Lines olarak, talep bazlı, esnek, hijyenik ve hesaplı ulaşım çözümümüz olan “Volt Lines DRT – Esnek Ulaşım” paketimizi İstanbul’daki tüm firmalara sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. “Volt Lines DRT” sistemine dahil olan çalışanların servis kullanacakları günün sadece 1 iş günü öncesinde Volt Lines mobil uygulaması üzerinden rezervasyon yapması yeterli. Bu abonelik paketleriyle, esnek ulaşım çözümlerine ihtiyaç duyan firmalar, kullandıkları kadar ödeme yapabilecek, çalışanlarına düzenli bir şekilde dezenfekte edilen, taksi kullanımından daha avantajlı, daha güvenli ve daha hijyenik bir ulaşım imkanı sağlayabilecekler.

Volt Lines DRT – Esnek Ulaşım sistemi ile ilgili detaylı bilgi almak için: www.voltlines.com

Benzer Makaleler