23 Ağustos, 2019

Burcu Gürel

Volt Lines'da Ürün Yöneticisi

l

L Plaka Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 

L Plaka Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 

/

I

Bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın.

Volt Lines Akıllı Ulaşım Teknolojileri ve Taşımacılık Anonim Şirketi © 2019

I

Volt Lines

Türkiye’nin ve hatta dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’un en önemli sorunlarının başında trafik problemi geliyor. 2019 yılının Mayıs ayında yapılan bir araştırmaya göre, İstanbul karayolu taşımacılığında günde 11.8 milyon seyahat yapılıyor ve bu rakamın yüzde 24’ünü ise servis araçları oluşturuyor. Servis taşımacılığında korsan gibi sorunların ortadan kalkması, güvenlik tedbirlerinin yerine getirilmesi ve belirli standartlara uyulmanın sağlanması için getirilen önlemlerin başında ise yakın zamanda UKOME tarafından onaylanan L plaka uygulaması geliyor. Peki, L plaka nedir? 

Bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın.

I

I

Volt Lines Akıllı Ulaşım Teknolojileri ve Taşımacılık Anonim Şirketi © 2019

Konuyla ilgili diğer yazılarımıza göz atın:

Volt Lines, 29 Nisan 2019

Volt Lines'ın personel servisi deneyimini nasıl dijitalleştirdiğini okumak için hazırladığımız sayfayı inceleyin:

Sayfaya Git

L Plaka Alma Şartları 

Volt Lines, 25 Mart 2019

L plaka, temel olarak “T” harfi ile başlayan taksi plakaları gibi düşünebilir. Aynı şekilde “L” ile başlayan plakalar ise artık servis taşımacılığında kullanılacak. Yeni yapılanma ile artık servis araçları, hatlı minibüsler ve taksi araçları gibi kendine özel bir plakaya sahip olacak. L plaka ile sadece personel ve öğrenci servis hizmeti verilecek, turizm taşımacılığı ise yapılamayacak.

L Plaka Nedir?

UKOME tarafından alınan karara göre, servis araçlarında L plaka kullanılması, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle zorunlu hale getirildi. Bu plakayı servisin kapı ve tavanında, belirli standartlara bağlı kalarak taşımayan servis araçlarına ise cezai işlem uygulanacak. Peki, L plaka nasıl alınır? 

Servislerde kullanılacak L ile başlayan plaka alımı için öncelikle İBB Tuhim sitesine girmeniz ve sisteme kayıtlı olan aracınıza seri plaka ataması yapmanız gerekiyor. Atama işlemi tamamladıktan sonra ise noter işlemlerinin sırası gerekiyor. Noter işlemleri için gereken bilgiler ve L plaka için gerekli evraklar ise şu şekilde:

  • Noterde L plaka işlemlerini yapmak için aracın ruhsat sahibi olmanız gerekiyor. Eğer ruhsat sahibi değilseniz, vekalet aldıktan sonra noter işlemlerini yapabilirsiniz. 
  • Servis taşımacılığı yetki belgesi ve aracın taşıt kartı yanınızda bulunmalı. 

İşlemler tamamladıktan sonra atanan plakanızı bastırarak aracınıza taktırabilirsiniz. Plaka değişimi için en yakınınızda bulunan noteri tercih edebilirsiniz.
L plaka ile ilgili yapılacak tüm işlemler ve L plaka fiyatları ile ilgili aklınıza takılan sorular için ALO 153’ü arayabilirsiniz.